June 13, 2021
  • googleplus
  • telegram
  • instagram
  • aparat

اشتباهات متداول در دوش گرفتن که می تواند پوست شما را خراب کند

shower-bad.jpg

شما احتمالاً زیاد در مورد دوش روزانه خود فکر نمی کنید. این فقط کاری است که بسته به روال کاری و میزان فعالیت روزانه خود، برای تمیز کردن یا رفع خستگی انجام می دهید. اما قبل از اینکه فردا دوباره مثل قبل دوش بگیرید، این مقاله را بخوانید و با عادت‌ها و اشتباهاتی که ممکن است باعث خشکی پوست، خارش و حتی ابتلا به برخی عفونت ‌های پوستی شوند آشنا شوید.

استفاده از آب خیلی داغ

اگر پوست خشکی دارید یا مدام بدن خود را می‌خارانید، ممکن است یکی از عوامل آن دوش آب داغ باشد. ملیسا‌ پیلیانگ، دکتر و متخصص پوست در کلینیک کلیولند می گوید: اگر بخار با شدت زیادی از آب حمامتان خارج شود، این نشانگر افراط در گرم بودن دوش شماست. همچنین دکتر پیلیانگ علاوه بر خشک شدن پوست، هشدار می دهد که اینچنین دوش گرفتن می تواند باعث بیماری اگزما شود.

البته این به آن معنا نیست که باید به طور کامل دوش بخار را کنار بگذارید. برای داشتن همان اثر تسکین دهنده، به‌جای اینکه مستقیم زیر آب داغ بروید، میتوانید ابتدا کمی صبر کنید تا فضای حمام با بخار پر شود و دمای آن بالا برود، سپس آب را به دمای متعادل برگردانید. آنگاه بدون تحریک پوست خود می‌توانید از گرما لذت ببرید.

استفاده از صابون ناملایم و نامناسب

به یقین شما هم از این احساس پاکیزگی و سبکی پس از شستشوی پوست خود خوشتان می‌آید. اما بدانید که استفاده از برخی صابون‌های آنتی باکتریال و یا مواد شوینده‌ی سخت‌تر ممکن است بیشتر به پوست شما آسیب برساند تا اینکه فایده‌ای داشته باشد.

این مواد حلّال چربی هستند، پس می‌توانند چربی طبیعی پوست شما را بیش از مقدار لازم از بین ببرند. در ادامه دکتر پیلیانگ در این باره می‌گوید: این چربی‌های طبیعی پوست که به عنوان روان‌کننده عمل می‌کنند، نقش مهمی در عدم خشکی پوست شما دارند و باعث می‌شوند دست شما به نرمی روی پوستان سر بخورد. بدون وجود این مانع، پوست شما بیشتر در معرض آب گرم، وزش باد و سایر مواردی که ممکن است آن را خشک کند قرار می‌گیرد.

علاوه بر این، تریکلوسان، یک ماده ضد باکتریایی که در برخی از صابون ها استفاده می شود، نگرانی‌های جدی‌تری را در مورد سلامتی به وجود می‌آورد. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) معتقد است که این ماده برای انسان سمی نیست، اما مطالعات روی حیوانات نشان داده است که تریکلوسان ممکن است سطح هورمون‌های بدن را تغییر دهد. سایر مطالعات آزمایشگاهی نیز این ماده شیمیایی را در ایجاد مقاومت به آنتی بیوتیک‌ها مرتبط دانسته اند.

دکتر پیلیانگ توصیه می کند که از صابون‌های ضد باکتری در دوش خود صرف نظر کنید و به دنبال محصولاتی باشید که فاقد عطر و حاوی مرطوب کننده باشند. پوست هر شخص متفاوت است، بنابراین ممکن است لازم باشد چند محصول مختلف را امتحان کنید تا محصولی را که برای شما مناسب است پیدا کنید.

یکی دیگر از معایب استفاده از مواد شوینده قوی از بین بردن باکتری‌های مفید سطح پوست است. جالب است بدانید که در سطح پوست ما باکتری‌هایی زندگی می‌کنند که نه تنها ضرری برای ما ندارند بلکه با رقابت با باکتری‌های مضر، بر سر منابع غذایی باعث از بین رفتن آنها می‌شوند.

تمیز نکردن تیغ اصلاح

هنگامی که از تیغ استفاده می‌کنید، لبه‌های تیغ باکتری‌ها را از سطح پوست شما جمع می‌کنند؛ سپس در محیط تاریک و مرطوب حمام میکروب های بیشتری روی آن تکثیر می‌شوند. به همین خاطر باید قبل از هر بار استفاده، تیغ خود را با آب بسیار داغ بشویید. ساده نگاشتن این مسئله ممکن است برای شما عفونت‌های پوستی جدی ای را به همراه داشته باشد، خصوصا اگر با تیغ جایی از بدنتان را زخم کنید.

دکتر پیلیانگ اضافه می کند: وقتی از تیغ استفاده می کنید ممکن است پوست بدنتان را ببرید ، اما علاوه بر زخم‌های عمقی، تیغ برش‌های میکروسکوپی ای در پوست ایجاد می کند که می تواند دریچه ورود باکتری ها یا قارچ ها باشد.

لازم است تقریباً هفته ای یکبار باید تیغ خود را کاملا تعویض کنید. اگر از تیغ قدیمی و کندی استفاده کنید ، بیشتر در معرض خطر بریدن پوست و ایجاد محلی برای ورود باکتری‌ها هستید.

عدم رعایت موارد بهداشتی در حمام‌های عمومی

استفاده از حمام‌های عمومی می‌تواند احتمال ایجاد بیماری‌های پوستی را بالا ببرد. از آنجایی که احتمالا این مکان‌ها به ندرت ضدعفونی می‌شوند و همچنین افراد زیادی با احتمال داشتن بیماری‌های پوستی از آنها استفاده می‌کنند، بهتر است در استفاده از این حمام‌های عمومی بیشتر مسائل بهداشتی را رعایت کنید. پوشیدن کفش، حوله شخصی و عدم تماس با سطوح از جمله این موارد است.

منبع: Health

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *