June 13, 2021
  • googleplus
  • telegram
  • instagram
  • aparat

داروی فایزر می تواند تا پایان سال 2021 برای درمان COVID-19 در دسترس باشد

PUURS, BELGIUM – NOVEMBER 10: A poster in the window of the Pfizer Pharmaceutical Company of Puurs, visible from the highway, lets motorists know that the company is hiring staff on November 10, 2020 in Puurs, Belgium. Pharmaceutical company Pfizer announced positive early results on its Covid-19 vaccine trial and has proven to be 90% effective in preventing infection of the virus. Pfizer, in partnership with German company BioNtech, plans to supply 1.3 billion doses of the vaccine in 2021. The Puurs Pfizer facility will be one of two sites to produce the vaccine against coronavirus. (Photo by Jean-Christophe Guillaume/Getty Images)

این هفته ، مدیر عامل شرکت فایزر به CNBC گفت که تا پایان سال 2021 یک درمان ضد ویروسی برای 19COVID- می تواند در دسترس عموم قرار گیرد. این دارو به صورت خوراکی خواهد بود و انتظار می رود قرص آن در برابر انواع ویروس موثر است.

اخبار مربوط به قرص ضد ویروسی فایزر در روزنامه انگلیسی تلگراف در تاریخ 26 آوریل منتشر شد. طبق این رسانه ، فایزر در حال انجام آزمایش هایی در ایالات متحده و بلژیک است ، داوطلبان بالغ قرص هایی را می خورند که برای “درمان 19COVID- ” تهیه شده است. هنگامی که در مورد این موضوع در برنامه تلویزیونی از آلبرت بورلا ، مدیر عامل شرکت فایزر سوال شد، ایشان چنین پاسخ دادند که : این شرکت “در حال کار” بر روی چنین روش های درمانی است.

بورلا گفت، در واقع، این شرکت در حال آزمایش دو ضد ویروس است که یکی از طریق وریدی تزریق می شود و دیگری از طریق خوراکی مصرف می شود. وی توضیح داد كه فایزر بر روی گزینه خوراكی تمركز می كند زیرا “چندین مزیت دارد” ، که اساساً اینكه دیگر نیازی به مراجعه به بیمارستان نیست. وی قرص ضد ویروس خوراکی را “تغییر دهنده بازی” توصیف کرد. بورلا گفت ، “پایان سال” یک بازه زمانی مناسب برای دسترسی به عموم است ، اما این به موفقیت در آزمایشات بالینی و تأیید سازمان غذا و دارو بستگی دارد. وی افزود: اخبار بیشتری از این دارو در تابستان در دسترس خواهد بود.

بیشتر بخوانید: این اشتباهات ماسک زدن را بی‌اثر می‌کند

اگرچه اظهار نظرهای بورلا در مورد درمان جدید این هفته خبرساز شده است ، اما فایزر در واقع شروع آزمایشات بالینی فاز یک این دارو ، معروف به  PF-07321332 را در اواخر مارس اعلام کرد. این دارو با متوقف کردن تکثیر ویروس 2SARS-CoV- در سلول ، به لطف وجود مهارکننده های پروتئاز ، که به آنزیم های ویروسی متصل می شوند ، کار می کند. مهارکننده های پروتئاز برای درمان سایر عوامل بیماری زای ویروسی مانند هپاتیت C و HIV استفاده می شود.

میکائیل دولستن ، مدیر ارشد علمی فایزر، در یک خبرنامه مطبوعاتی گفت: “مقابله با بیماری همه گیر Covid-19 هم به پیشگیری از طریق واکسن و هم به درمان هدفمند برای کسانی که به این ویروس مبتلا هستند ، نیاز دارد.” “با توجه به اینکه SARS-CoV-2 در حال جهش است و ادامه تأثیر جهانی COVID-19 ، به نظر می رسد دسترسی به گزینه های درمانی چه در حال حاضر و چه در خارج از همه گیر بسیار حیاتی است.”

تاکنون بیش از 235 میلیون واکسن COVID-19 در ایالات متحده تجویز شده است که بیش از 98 میلیون آمریکایی واکسینه شده اند (یا توسط واکسن تک دوز جانسون_جانسون یا سری دو مرحله فایزر یا مدرنا). اما متخصصان معتقدند كه در دوره همه گیری بیماری به واکسیناسیون بیشتری نیاز است و دانشمندان در هنگام تشخيص بيماري به كار بر روي انواع داروها براي درمان بيماري ادامه مي دهند.

یک روش درمانی برای COVID-19 قبلاً تأیید شده است. در اکتبر سال 2020 ، FDA سازمان  غذا و دارو آمریکا داروی رمدسیویر  remdesivir (نام تجاری وکلوری) را برای بزرگسالان و کودکان 12 ساله و بالاتر که قبلاً دارای COVID-19 بودند ، تجویز کرد و این اولین دارویی است که توسط آژانس برای درمان ویروس مورد تأیید قرار گرفته است. اما رمدسیویر remdesivir برای افرادی که با COVID-19 شدید در بیمارستان بستری هستند طراحی شده است. در صورت تأیید FDA ، قرص خوراکی جدید اولین نوع از آن برای درمان COVID-19 استفاده خواهد بود.

بیشتر بخوانید: ۱۰ باور اشتباه رایج درباره‌ی مراقبت‌های دوران بارداری

در مصاحبه CNBC ، بورلا همچنین از افرادی صحبت کرد که نگران ایمن سازی طولانی مدت واکسن COVID-19 هستند و بنابراین در گرفتن تصمیم خود مردد هستند. بورلا گفت: “شما هرگز سعی نکنید [این افراد] را مسخره کنید یا آنها را قضاوت کنید.” وی افزود: “آنها كاملاً افراد خوب و شایسته ای هستند و یا ترس واقعی دارند ، یا آنها اطلاعات غلط دریافت کرده اند.”

وی ادامه داد: “من فهمیدم که باید برای اینگونه افراد توضیح دهید که تردید آنها  فقط سلامتشان را تحت تأثیر قرار نخواهد داد ، بلکه تصمیم شما برای واکسن زدن بر سلامتی دیگران و احتمالاً سلامتی افرادی که دوستشان دارید و بیشترین تاثیر را خواهد داشت. “

اطلاعات این داستان درحال حاضر ممکن است دقیق و صحیح باشید. با این حال ، با ادامه روند تکامل وضعیت COVID-19 ، ممکن است برخی از داده ها از زمان انتشار تغییر کرده باشد. در حالی که سازمان بهداشت در تلاش است تا مطالب ما را هر چه سریعتر به روز نگه دارد، ما همچنین به خوانندگان توصیه می کنیم اطلاعات خود را با استفاده از CDC ، WHO و بخش بهداشت عمومی محلی خود به عنوان منابع معتبر، به روز نگه دارند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *